Wykłady

WYKŁAD INAUGURACYJNY

Prof. dr hab. Marcin Hoffmann

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Chemii

Sztuczna Inteligencja w chemii: Jak proponować cząsteczki o pożądanych cechach

Profesor Marcin Hoffmann prowadzi badania koncentrujące się na zastosowaniu metod obliczeniowych chemii kwantowej oraz sztucznej inteligencji w modelowaniu molekularnym, projektowaniu nowych leków i badaniu oddziaływań między cząsteczkowych. Na początku swojej kariery naukowej skupiał się na badaniu wpływu różnych podstawników na konformację związków chemicznych, na mechanizmach inhibicji enzymów oraz podziałom związków pomiędzy różnymi fazami. W ostatnich latach jego badania rozszerzyły się o wykorzystanie sztucznej inteligencji, zwłaszcza sieci neuronowych, w projektowaniu nowych struktur chemicznych. W ramach tych badań współtworzył modele generujące nowe związki chemiczne o określonej aktywności, wykorzystując kody SMILES i SELFIES oraz algorytmy wspomagające proces poszukiwania nowych przestrzeni chemicznych. Opracowane struktury są następnie weryfikowane pod kątem ich pożądanej aktywności.

W badaniach nad cytoprotekcyjną aktywnością związków na bazie indolu wykazał, że sztuczna inteligencja może skutecznie proponować nowe związki i przewidywać ich aktywność cytoprotekcyjną pod wpływem stresu oksydacyjnego. Modele AI pozwoliły na stworzenie nowej biblioteki związków o pożądanej aktywności, co zostało potwierdzone eksperymentalnie.

Marcin Hoffmann już podczas studiów magisterskich odbył staż badawczy na Uniwersytecie Oksfordzkim dzięki stypendium Fundacji im. Stefana Batorego. Po uzyskaniu doktoratu, którego promotorem był Profesor Jacek Rychlewski, w 2000 roku związał się z Wydziałem Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2001–2002 odbył staż podoktorski na Emory University w Atlancie, gdzie pod kierunkiem prof. Keiji Morokumy, specjalisty w dziedzinie chemii kwantowej, badał aktywację cząsteczek tlenu przez katalizatory zawierające jony żelaza. Wielokrotnie otrzymywał stypendia i nagrody, m.in. od Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Centre de Mécanique Ondulatoire Appliquée we Francji. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2009 roku, a w 2017 otrzymał tytuł profesora.

Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych. Obecnie jest członkiem Rady Doskonałości Naukowej, gdzie pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu VI Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, stanowisko to uzyskał w wyniku wygranych wyborów.